Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Współpraca z parterem niemieckim

W poszukiwaniu prezentów

Email Drukuj PDF

W poszukiwaniu prezentów

Spotkanie dzieci z partnerskich przedszkoli Łęknicy i Bad Muskau

 

7.12.2016 odbyło się kolejne już w tym roku szkolnym spotkanie dzieci z naszego przedszkola z dziećmi z partnerskiego przedszkola z Bad Muskau. Głównym punktem naszego spotkania były odwiedziny Świętego Mikołaja. Wprawdzie z przyczyn niezależnych od Mikołaja do spotkania nie doszło, ale dzięki listowi, który nam pozostawił, wszystkim dzieciom udało się odnaleźć ukryte przez niego prezenty. Spotkanie rozpoczęło się przeczytaniem listu od Mikołaja. W liście zawarte były zadania do wykonania przez dzieci oraz wskazówki, które pozwolą na odnalezienie prezentów. Zadanie pierwsze polegało na zaśpiewaniu przez dzieci z obu grup piosenek, których głównym bohaterem jest Mikołaj. To zadanie grupy wykonały bez problemu. Zadanie drugie pozwoliło na sprawdzenie poziomu wiedzy dzieci dotyczącej Mikołaja, jego pracy, pochodzenia, umiejętności, zachowania. Quiz o Mikołaju pokazał, jak bardzo postać Mikołaja jest dzieciom bliska i znana. W zadaniu trzecim dzieci miały okazję zaprezentowania swych umiejętności plastycznych. Na dużej sztaludze konstruowały postać Mikołaja poprzez dorysowywanie wylosowanych elementów jego postaci. Zadanie czwarte polegało na ozdabianiu upieczonych wcześniej pierników według własnych pomysłów. Dzieci miały do dyspozycji smaczne, kolorowe ozdoby cukiernicze (lukier, mazaki, posypki, wiórki). Ozdobione pierniczki wyglądały bardzo smacznie. Ostatnie zadanie to ozdabianie papierowych torebek, przeznaczonych do spakowania wcześniej przystrojonych pierniczków. Gotowe torebki prezentowały się wyjątkowo świątecznie.

Po wykonaniu wszystkich zadań, wyznaczoną w liście przez Mikołaja trasą, udaliśmy się w poszukiwaniu prezentów. Jakież było zdziwienie, kiedy znaki zaprowadziły nas wprost do sypialni naszych maluszków. I udało się! Dzieci szybko odnalazły ukryte pod łóżeczkami prezenty. Oznakowaną trasą wróciliśmy z prezentami do naszej grupy. Po obejrzeniu prezentów i dzieleniu się wrażeniami zostało trochę czasu  na zabawy dowolne, które podczas każdego z naszych spotkań stanowią ważny element  integracji dzieci z obu krajów. Na zakończenie tradycyjnie już pożegnaliśmy się piosenką w obu językach „Do widzenia” oraz życzyliśmy sobie wspaniałych i zdrowych świąt.

Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie z Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży Euroregion Sprewa- Nysa – Bóbr.

 mgr Anna Szymczyk

 

Święto pieczonego ziemniaka

Email Drukuj PDF

W naszym przedszkolu po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie przedszkolaków z Łęknicy i Bad Muskau. W roku szkolnym 2016/2017 dzieci z grupy III uczestniczyć będą w zaplanowanych na tern rok regularnych projektach.

Spotkanie, które miało miejsce 19.10,2016 odbyło się pod hasłem „Święto pieczonego ziemniaka”. Niestety, pogoda spłatała nam figla i zaplanowane działania odbyły się w sali przedszkolnej, dlatego też zrezygnować musieliśmy w tym dniu z pieczenia ziemniaków.

Dzieci z polskiego przedszkola powitały gości piosenką pt. „Dzień dobry dzieci”, a zaraz po niej każdy miał możliwość przedstawienia siebie. Zabawa integracyjna pt. „Gorący ziemniak” do piosenki Benny Hill’a wprowadziła wszystkich w dobry nastrój. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się, z jakiego kontynentu pochodzą ziemniaki, kim byli Inkowie oraz w którym wieku sprowadzono ziemniaki do Europy.

Kolejna część naszego spotkania to prawdziwe konkurencje sportowe, w których królował ziemniak. Były to:

- bieg z taczką po ziemniaka

- ziemniaczany hokej

- wyścigi ciężarówek z ziemniakami

- sadzenie ziemniaków.

Tego dnia każdy też mógł wypróbować swych kulinarnych umiejętności. Wszyscy uczestniczyliśmy w przygotowywaniu ziemniaczanej sałatki, którą ze smakiem zajadaliśmy się uzupełniając spalone wcześniej kalorie. Był też czas na swobodne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań i nawiązywanie bliższych znajomości. Pomimo deszczowej, jesiennej pogody było bardzo miło, smacznie i  przyjemnie.

Na realizację projektu polsko- niemieckiego otrzymaliśmy dofinansowanie z Euroregionu Sprewa-Nysa- Bóbr i  Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Gubinie kwotę 425 zł. Została ona w całości wykorzystana na zakup materiałów i pomocy potrzebnych do przygotowania i przeprowadzenia spotkania.

Anna Szymczyk

 

Przedszkole ponad granicami

Email Drukuj PDF

 

,,Przedszkole ponad granicami”

Koncepcja współpracy z partnerem niemieckim i spotkań cyklicznych

2016 rok ( II półrocze )

Rozpoczął się już kolejny rok  wspólnych polsko-niemieckich projektów, wspieranych finansowo przez Polsko-_Niemiecką Współpracę Młodzieży Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr. Jest to kontynuacja działań w ramach edukacji międzykulturowej dzieci z Polski i Niemiec.  Wszystkie dotychczas zaprojektowane działania zostały formalnie ujęte w ramy wniosków i uzyskały pozytywne decyzje o dofinansowaniu.

Tradycyjne już spotkania cykliczne dzieci z  partnerskich przedszkoli Łęknicy i Bad Muskau w roku 2016 zostały wspólnie zaprojektowane przez nauczycieli i opiekunów prowadzących projekty .

Działania projektowe zaplanowane od września do grudnia 2016 będą miały wspólną tematykę dotyczącą poznawania kultury  ,a hasłem wiodącym wszystkich spotkań będą ,,Tradycje, zwyczaje i upodobania kulinarne  Polski i Niemiec”. Wybrany temat przewodni projektów realizowanych w przedszkolach po obu stronach granicy wynika z zainteresowań i zaciekawień dzieci oraz  możliwości lokalowych i sprzętowych obu placówek. Wszystkie proponowane działania będą miały charakter bardzo naturalnych spotkań rozwijających sferę poznawczą, społeczną i emocjonalną dzieci.

Ponadto wybrana myśl wiodąca wszystkich spotkań cyklicznych wpisuje się w działania związane z edukacją międzykulturową , wzajemnym poznawaniem się, uczniem się różnych sposobów porozumiewania.

Istotą spotkań cyklicznych jest to , że stała grupa dzieci spotyka się ze sobą często  – raz w jednej – raz w drugiej placówce.

Głównym celem tych spotkań jest:

  • nawiązanie ścisłych, bezpośrednich kontaktów i relacji społecznych,
  • niwelowanie barier emocjonalnych  utrudniających porozumienie,
  • stworzenie warunków do poszerzania zakresu doświadczeń i wiadomości dzieci ( szczególnie w aspekcie edukacji międzykulturowej) w procesie wspólnego działania
  • tworzenie i wykorzystywanie naturalnych okazji do uczenia się języka sąsiadów ( poznawanie nowych słów , zwrotów związanych z działaniami kulinarnymi i nie tylko…)

Terminarz i tematyka spotkań  powiązana została z  obchodzonymi świętami, uroczystościami , porami roku, szczególnymi zdarzeniami i odpowiadającymi im zwyczajami kulinarnymi  narodów.

Dzieci będą poznawać np. tradycje świąteczne i równocześnie przygotowywać tradycyjne potrawy, wypieki- planowane jest między innymi  :

- przygotowywanie ,,jesiennych kanapek”,

-przygotowywanie różnych potraw z ziemniaków,

- pieczenie pierniczków świątecznych…

Wspólnie dzieci będą poznawać tradycje kulinarne polskie i niemieckie wraz z innymi elementami obu kultur. Będzie to okazja do porównywania – odkrywania podobieństw i różnic , poszerzania zakresu wiadomości i doświadczeń dzieci. Ponadto uczestnicy spotkań  będą wykonywać wspólnie różnorodne prace plastyczno- konstrukcyjne, uczyć się wierszy i piosenek w obu językach, bawić się  w salach przedszkolnych…

Planujemy , iż będzie to okazja do dalszego zacieśniania więzi , wzajemnego poznawania się poprzez wspólne działanie i zabawę.

Wszystkie zaprojektowane działania, ich terminarz, zakres oraz  przebieg zostały wspólnie omówione przez nauczycieli prowadzących projekty.

 E. Sienkiewicz

Zespół Szkół Publicznych

Przedszkole Miejskie Łęknica

 

Spotkania dzieci z partnerskich przedszkoli

Łęknicy i Bad Muskau  - 2016 rok

,,Tradycje, zwyczaje i upodobania kulinarne Polski i Niemiec”

 

Lp.

Zespół Szkół Publicznych

Przedszkole Miejskie Łęknica

Liczba uczestników projektu

Tytuł projektu

1.

19.10.2016 r.

14 dzieci ( po 7 dzieci z Polski i Niemiec )

3 osoby prowadzące spotkanie

Razem 17 uczestników projektu

,,Ziemniaczana kuchnia”

 

2.

07.12.2016 r.

 

 

14 dzieci ( po 7 dzieci z Polski i Niemiec )

3 osoby prowadzące spotkanie

Razem 17 uczestników projektu

,, Mikołaj w przedszkolu”

 

 

ŚWIĘTO TRUSKAWKI

Email Drukuj PDF

PROJEKT POLSKO- NIEMIECKI

,,ŚWIĘTO TRUSKAWKI”

Grupa dzieci z przedszkola w Łęknicy i Bad Muskau spotkała się już kolejny raz , by poznawać się lepiej, by wspólnie bawić się i działać .

Spotkanie w dniu 08.06.2016 r. było kolejnym spotkaniem przedszkolaków z partnerskich przedszkoli Łęknicy i Bad Muskau. Tym razem treścią spotkania były wspólne  działania kulinarne tematycznie związane z  truskawkami   i miało na celu dalsze wzajemne poznawanie się oraz poszukiwanie nowych płaszczyzn edukacji międzykulturowej.Do zaprojektowanych wspólnych działań ujętych w ramy projektu polsko- niemieckiego zostało przygotowane spotkanie pod nazwą  ,,Święto truskawki", które miało następujące cele:

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL